Telefon: +420 773 229 955
E-mail: info@imperialnext.cz

Legislativní novinky ve stavebnictví

Rok se s rokem sešel a je tu období 2013, které nám přináší z hlediska stavebnictví nebo oblastí přidružených tomuto segmentu, několik zásadních změn, jež mohou ovlivnit jakéhokoliv stavitele. Zákony a legislativní novely, které své účinnosti nabývají minimálně od 1. 1. 2013.

Drobnosti ve stavebním zákoně

Především lidé, kteří se rozhodnou pro výstavbu libovolné nemovitosti mohou pocítit určitou změnu týkající se stavebního zákona. Některé jsou pozitivní, ostatní bohužel negativní. Mezi těmi kladnými lze jistě hovořit o zjednodušení patřičných úkonů, které jsou vyžadovány v rámci územního nebo stavebního řízení a jejich lhůt. Obecně by mělo dojít ke zjednodušení nepříjemné administrativy, která bohužel doprovází každého stavitele.

Opakem toho jsou však poplatky, které se týkají placení za nejrůznější úkony, z pozice stavebního úřadu. Došlo k navýšení platby za stavební povolení, které vzrostlo z dosavadních 300,- Kč na 5.000,- Kč. Stejně tak si připlatí i občané, jež chtějí stavět běžnou garáž, u níž je tento doklad bude stát 1.000,- Kč.

Energetický štítek budov

Upraven byl také energetický zákon, který bude mít dopad na energetické průkazy budov, které byly doposud povinné pro objekty na 1.000 m2. Od 1. 1. 2013 se toto číslo zmenší na pouhých 50 m2 a nutnost tohoto placeného dokladu bude vyžadována také při prodeji a pronájmu budovy nebo v rámci jakékoliv stavební úpravy.

Ostatní útržky z novel

Se segmentem stavitelství do značné míry souvisí i pozemkový úřad, který nyní umožňuje převádět pozemky i na právnické osoby, vyloučena je dvojí zástava pozemku a kupní cenu bude možné hradit také formou splátek.